Posted on

אסרטיביות, ביטחון עצמי  וADHD

 

בחודשים האחרונים פנו אלי מספר מתאמנים עם הצורך לעבוד על האסרטיביות שלהם. בעקבות ההתנסות באימון לפיתוח אסרטיביות החלטתי להפנות זרקאור לנושא חשוב זה.

אסרטיביות הינה אחד המרכיבים הבסיסיים בביטחון עצמי. נתנאל ברנדון העוסק רבות בנושא הביטחון העצמי, מדבר על 6 העמודים של הביטחון העצמי.

Continue reading אסרטיביות, ביטחון עצמי  וADHD

Posted on

על אימון, משחק וADHD – וובינר עם אריה מליניאק

s"החיים הם משחק ובני אדם לא מתחלקים לגאונים ומטומטמים אלא לשחקנים וצופים. עלו למגרש. זרקו לסל. לפעמים הכדור נכנס, לפעמים הכדור לא נכנס. אל תפסיקו לזרוק כי בסוף זה ייכנס."

הוובינר יתקיים ביום ה' 7/6/18

Continue reading על אימון, משחק וADHD – וובינר עם אריה מליניאק

Posted on

וובינר יצירת הרגלים- מה הם? מה חשיבותם? ואיך יוצרים הרגלים – מרצה ראובן סדן

מהו  הרגל?הרגל הוא פעולה שאנו עושים כחלק מסדר היום שלנו, באופן כמעט אוטומטי ומבלי להתלבט כל פעם מחדש האם לבצע אותו או לא. הרגל לדוגמא הוא צחצוח שיניים, אנחנו מצחצחים שיניים כל בוקר (וכל ערב) ואיננו חושבים כל בוקר מחדש האם לצחצח או לא, האם לעשות זאת מאוחר יותר וכו'. אנחנו עושים זאת על אוטומט.

Continue reading וובינר יצירת הרגלים- מה הם? מה חשיבותם? ואיך יוצרים הרגלים – מרצה ראובן סדן

Posted on

וובינר – ניהול זמן עם הפרעת קשב קשיים ודרכי התמודדות עם ראובן סדן

זמן הוא הנכות הכמעט בלתי נראית הפוקדת את אלו עם ADHD" בארקלי

אחד הגורמים החשובים להצלחתנו הוא ניהול זמן. בהרצאה נבין את הקשיים בניהול זמן אצל אנשי הADHD, נלמד על עקרונות לניהול זמן, טיפים ,כלים  ויצירת הרגלים לניהול זמן.

מרצה – ראובן סדן, מנהל מיקוד להצלחה – אימון ADHD, מנהל ICA בית ספר להכשרת מאמנים לADHD. מאמן אישי למתבגרים, מבוגרים, ויזמים עסקיים עם  ADHD מנחה קבוצות אימון ומרצה.

Posted on

וובינר על הקשר בין מינדפולנס ADHD ויצירת הרגלים

בשנים האחרונות למדתי ויישמתי את המינדפולנס בחיי, האתגרים הבריאותיים שאיתם אני מתמודד וההקלה שהמינדפולנס נותן לי גרמו לי להעריך מאד את הגישה הזאת, בנוסף גם השפעתו על אנשים עם הפרעת קשב וריכוז.
לכן בחרתי לפתוח את סדרת הוובינרים לשנה הקרובה עם נושא המינדפולנס. הפעם אארח את ניר קראוזה הנהדר אצלו למדתי לפני למעלה משנתיים בסדנת MBSR .
מרצה: ניר קראוזה בוגר קורס מאמנים וקורס מנחי קבוצות במרכז ליאה ארד. Continue reading וובינר על הקשר בין מינדפולנס ADHD ויצירת הרגלים

Posted on

10 דרכים אפקטיביות לניהול זמן עם ADHD

אחרי שנגענו בקשיים העיקריים בניהול זמן עם ADHD, נעבור לדרכי התמודדות אפקטיביות.

נושא אחד שחשוב לגבי כל דרכי ההתמודדות הוא יצירת הרגלים, הפיכת כל המיומנויות ודרכי הפעולה להרגלים המושרשים בהתנהגותנו. ביצוע אוטומטי של רובם הוא תנאי להפיכתם לחלק מחיינו.

דרכי ההתמודדות מבוססות על מאמרים מקצועיים, ועל ניסיון וידע שצברתי המהלך 16 שנות אימון. Continue reading 10 דרכים אפקטיביות לניהול זמן עם ADHD

Posted on

על ניהול זמן ויהדות(לא לדתיים בלבד)

בלי התייחסות לזמן לא היתה יהדות.
שנים רבות אני עוסק באימון לניהול זמן, במקביל לכך השתתפתי לפני כ6 שנים בקבוצת לימוד יהדות, בעקבות אותה למידה למדתי דבר מאד מעניין על הקשר בין יהדות לזמן, בשיחות עם הרבה אנשים דתיים(כולל חרדים) קבלתי אישור לתיזה הזאת.
הרעיון הוא פשוט, אם ניקח את כל העקרונות, המוסר, המצוות. אבל נוציא מתוך היהדות את מרכיב הזמן היהדות לא היתה קיימת עד היום.

Continue reading על ניהול זמן ויהדות(לא לדתיים בלבד)

Posted on

סרטן, חשיבה אימונית ומימון המונים

סרטן חשיבה אימונית ומימון המונים
לפני כשנתים התגלה אצלי גידול ממאיר בכליה הגידול היה גדול כך שלא היתה ברירה אלא לכרות את הכיליה בניתוח. וכדי שעלילת חיי תהיה מעניינת יותר הסתבר שהכיליה שנותרה מנוונת ( כנראה מלידה)ומתפקדת .10%. בתום הניתוח הצטרפתי אל מועדון הדיאליזה.
סידרה של אירועים ששינו וטילטלו את חיי. יחד עם זאת הזדמנות נהדרת ללמוד המון על עצמי ועל הסובבים אותי.
ברצוני לשתף אתכם בתובנות שלי מזווית אימונית.
ניהול רגשי- למן היום הראשון הבנתי שאני עומד על פרשת דרכים, עומדות בפני שתי אפשרויות: לשקוע ברחמים עצמיים ובדיכאון למה אני? למה עכשיו?
או לנהל את המחלה להילחם ולהנות מכל רגע.
מבחינתי ההחלטה היתה די ברורה מלחמה ובהנאה. ניצול מלא של כל רגע ורגע. החלטתי לבחור בפסיכולוגיה ובחשיבה חיובית, להכיר ולהשתמש כמודל בכל האנשים אותם אני מכיר אלו שאני מכיר שהתמודדו וניצחו את הסרטן ונמצאים איתנו, תסריטים אחרים מבחינתי אינם קיימים. כחלק מאסטרטגיה זו לנצל את הזמן כל רגע כדי לעשות טוב ודברים שעושים לי טוב.
תמיכה רגשית ועידוד-בחרתי לנהל מלחמה גלויה לשתף את משפחתי וחברים. גיליתי מחדש שיש לי אישה מדהימה ילדים אוהבים וחברים טובים ותומכים. גיליתי שאני שואב כוחות ועוצמה רבים מכל הסובבים. שהפגינו, הדאגה אכפתיות ועזרה. (בדיעבד הסתבר לי שזאת לא בחירה מובנת מאליה), שיתוף החברים יצר מעגל תמיכה ברמות גבוהות, חלקם חיברו אותי לאנשי מקצוע, חבר אחר שעבר חוויה דומה ייעץ ועזר לי בתהליך ההכנה לניתוח. רבים וטובים עזרו הביעו דאגה ואהבה.
הרגלים חדשים –במהלך התפתחותי המקצועית כמאמן עסקתי ביכולת לייצור הרגלים, נושא שבו עסקתי רבות, כתבתי ושוחחתי ארוכות עם מתאמנים. גם אני באתגר הזה יצרתי תבניות חדשות של הרגלים: אני פותח את היום בתרגול מדיטציה, תרגול צ'יקונג רפואי. וטאי צ'י.
גורם מחזק במיוחד ארוחות יום שישי משפחתיות, אוכל טוב, מפגש במצב רוח טוב, כל אחד מספר על משהו טוב שקרה לו במהלך השבוע שחלף.
עוצמה נפשית סדר יום ארגון וניהול זמן הם אבני היסוד המחזקים את כוחות הנפש- כך גם הישענות על משפחתי וחברי. חזרתי לעבוד ( בהתאם ליכולות) במושגים אימוניים אלו הרכיבים שנותנים לי משמעות לחיים וכוחות. עשייה של דברים שאני אוהב: שירה בציבור, טיולים עם חברים, צפייה עם בני במשחקי כדורגל. גיליתי עוצמה רבה בלימודים של נושאים אשר מחזקים אותי אבל גם תורמים למקצועיות שלי. פאן נוסף שהוסיף לי עוצמה היתה העבודה כמאמן המפגש עם אנשים שאני מצליח לגעת בחייהם ולעזור להם לעשות שינוי.
ניהול בהיבט הפיסי דרכי הפעולה בכל החזיתות- צוות פעולה משפחתי מנהל את המלחמה הזאת בשיתוף פעולה הדוק. קריאת מאמרים, התייעצות עם רופאים ואנשי מקצוע שונים. המלחמה בבירוקרטיה לעיתים נדמה אף קשה יותר מהמחלה עצמה. ב"מכבי" לא מאמינים בעזרה או חמלה לחולה, נראה שעושים כל שלאל ידם על מנת לקצר את חייו ואת זמן הטיפול גם בתרופות הנמצאות בסל הבריאות. לעיתים קרובות אנו נעזרים בנציבת חוק הבריאות במשרד הבריאות שעומדת לצד החולה .
מלחמה בסרטן- לפני כחצי שנה כקו שני של טיפול הוחלט בהמלצת האונקולוגית לשלב שתי תרופות ביולוגיות. הטיפול האופטימלי הוא שילוב של 2 תרופות האחת אפיניטור נמצאת בסל התרופות, השנייה לנווימה שמיועדת לסרטן בלוטת התריס. מחקרים מצביעים שהשילוב של שתי התרופות מגביר את יכולת ההישרדות של חולי סרטן כיליה. טיפול זה אושר עי הFDA
הבנו שהדרך היחידה היא לרכוש את התרופה באופן עצמאי.
לא הועילו הפנייה לשר הבריאות, וועדת חריגים של מכבי, או חברת התרופות.
לא הצלחנו לקבל תשובה חיובית, יתרה מזאת קופת חולים מכבי הערימה קשיים גם במתן האישור לאפיניטור לאורך כל הדרך. נראה במכבי שהמטרה שלהם היא לקצר את השימוש שלי בתרופה כדי להוזיל עבורם עלויות.
לאחר חצי שנה של דחיות מכל הכיוונים וכשאני מרגיש שחסכונותי נשחקים עלות התרופה היא 36000 שח לחודש (כאשר גם העתיד אינו ברור לגבי יכולתי לעבוד ולהשתכר כפי שאני מצליח כיום).
חיפשתי דרך לגיוס כספים אשר אינה כרוכה בחיפוש רחמים ותרומות, דרך שתשמור על כבודי ויחד עם זאת אפילו תאתגר אותי מבחינה מקצועית.
אריה מליניאק מאמן מוביל וחבר עזר לי והפגיש אותי עם דורון ליבשטיין והם עזרו לי להחליט על הוצאה לפועל של מימון המונים.
למדנו את הנושא, הקמנו קבוצה של חברים שילוו אותי בפרויקט ורשימת מתנות.
ויצאנו לדרך ביום ראשון 30/10/16 , שהוא גם יום הולדת ה60 שלי.
התגובות עד כה מדהימות מחזקות ומעצימות מכל כיוון, והתוצאות לעת עתה נראות מעודדות .אמנם אנחנו רק בתחילת הדרך ונותרו לנו עוד 38 ימים להשגת היעד למימון ל6 חודשי טיפול.
כן יש לי סדר יום עמוס אבל אני נהנה מכל רגע. ואני כל הזמן משנן וזוכר שאנחנו כאן לפרק זמן קצר. ועל כן כדאי לנצל את הזמן כל יום וכל דקה .

1. אנא הפיצו ושתפו את הלינק לדף הפרויקט לכל מי שאתם מכירים.

2. אתם מוזמנים לרכוש מוצרים שתוכלו להנות מהם.

באהבה

ראובן סדן

לינק לאתר הפרויקטhttps://www.jumpstarter.co.il/projects/914

Posted on

ספורט – הטיפול שכל ADHD חייב לקחת

מירוץ אבן יהודהבשנים האחרונות כתבתי ודיברתי רבות בפוסטים ובפגישות אימון על חשיבותה של פעילות ספורטיבית לאנשים עם ADHD . בעקבות ספרו של ג'ון רייטי "הניצוץ" אני חייב לנסח את דברי מחדש, זאת חובה לכל ילד, מתבגר ומבוגר עם ADHD לעסוק בספורט.
הפעילות הספורטיבית כפי שידוע לרובנו טובה לבריאותנו, מעלה את מצב הרוח והריכוז. בספרו החשוב "הניצוץ"מעלה רייטי ( שידוע כמומחה לADHD וכמי שכתב ביחד עם נד הלאוול את הספר ADDמריטת עצבים על מבוגרים עם ADHD ) באמצעות שיתוף במחקרים רבים, את תרומת הספורט ליכולות קוגניטיביות והישגים לימודיים. אחד הסיפורים המדהימים הוא על מערכת החינוך של העיר האמריקאית נייפרוויל. בעיר הזאת לומדים התלמידים כושר גופני במקום ספורט במסגרת שיעורי ספורט יומיומיים לכל התלמידים, בעיר 14 בתי"ס יסודיים, 5 חטיבות ביניים ושני בתי"ס תיכוניים. העיר נייפרוויל השתתפה בנפרד במבחן בינלאומי " מגמות בלימודים בינלאומיים במתמטיקה ובמדעים" (TIMSS ). מבחן המשווה רמות ידע של תלמידים ממדינות שונות בעולם בשני תחומי מפתח אלו. הוא נערך כל 4 שנים מאז 1995. המבחן של 1999 הקיף 230,000 תלמידים משלושים ושמונה מדינות. 59,000 מארה"ב. נייפרוויל השתתפה באופן עצמאי כדי לקבל ציון בינלאומי עבור הביצועים של תלמידיה. בחלק המבחן העוסק במדע הגיעו ילדי נייפרוויל למקום ראשון, לפני סינגפור. כלומר נייפרוויל ניצבת במקום הראשון בעולם. במתמטיקה היא הגיע למקום השישי- אחרי סינגפור , קוריאה הדרומית, טייוואן, הונג קונג ויפאן. בסיכום הכללי תלמידי ארה"ב הגיעו למקום תשעה עשר במתמטיקה ושמונה עשר במדעים.
רייטי מתייחס בספרו להשפעת הפעילות הגופנית בתחומים כמו למידה, חרדה דכאון ודחק(סטרס). אבל מייחד פרק שלם להשפעת האימון הגופני על ADHD . מבוגרים וילדים רבים עם ADHD גילו את ההשפעה המבורכת של פעילות גופנית על הריכוז והביצועים שלהם. התוספות של רייטי בפרק הזה הן
1. הדופמין והנוראפינפרין ממלאים תפקיד בהסדרת פעולה של מערכת הקשב. אימון סדיר מעלה מיד את רמות הבסיס של הנוירוטרנסמיטורים האלה באמצעות דרבון צמיחת קולטנים חדשים באזורים מסוימים של המוח.
2. גורם התורם לעצבנות וחוסר שקט אצל ילדים עם ADHD הוא פעילות יתר של המוחון. מחקרים שנערכו לאחרונה הראו שתרופות אשר מעלות את רמות הדופאמין והנוראפינפרין, מחזירות אזור זה לאיזון.
3. במחקר פורץ דרך שעשה ארתור קריימר מאוניברסיטת אילינוי בשנת 2006 הוא השתמש בסריקות MRI כדי להראות שצעידה של שלושה ימים בשבוע במשך שישה חודשים הגדילה את נפח האונה הקדם מצחית של אנשים מבוגרים. כאשר בדק קריימר היבטים שונים של התפקוד הביצועי שלהם, הוא מצא שיפור בזיכרון עבודה, במעבר חלק בין משימות ובסינון גירויים בלתי רלבנטיים.
לסיכום כולם מסכימים שאימון גופני מעלה את רמות הדופאמין והנוראפינפרין, טענה נוספת וחשובה ככל שהאימון מורכב יותר כן תיטב השפעתו כלומר אימון אירובי המשולב באימון מורכב יותר כמו אמנויות לחימה, טניס וענפי ספורט אחרים המאתגרים את המוח מביאים לתוצאות האופטימליות.