תגיות:

, , ,

דברנות יתר שהיא אחד המופעים של היפראקטיביות, ממשיכה גם בגיל הבוגר. התנועתיות המרובה המאפיינת היפראקטיביים פוחתת עם הגיל אך עדיין אצל לא מעט מבוגרים נמשכת דברנות יתר. לא מעט האנשים אשר משלמים מחיר בקידום מקצועי או בחייהם החברתיים.

ברצוני לפתוח בסיפור קצר. באירוע חברתי ישבו סביב השולחן מספר חברות. חברתה של אשתי לחשה באוזנה "את חושבת שכדאי שאקח את הריטלין עכשיו ? נראה לי אחרת אף אחת לא תוכל להשחיל מילה"

אותה חברה מודעת מאוד לעצמה ובעלת יכולת להבחין ולנתח באיזה  מצב חברתי היא מצויה. היא בעלת קריירה מצליחה העובדת בחברת אנשים רבים היכולת הזו חשובה לדעת ולהכיר את הקשיים שנובעים מהפרעת הקשב.

  1. לסנן לסנן לסנן – שאל את עצמך האם מה שאני אומר מעניין את השומע ?רלוונטי לו ?
  2. יותר מידי אינפורמציה – לעיתים אנו עלולים למסור מידע שבסופו של דבר עלול לפגוע בנו. להסגיר מידע/סודות שעדיף היה לשמור, לעיתים מסירתו יכולה לגרום למבוכה רבה. יש דברים שעדיף לשמור לעצמך, הם עלולים לשמש כנגדך. לדוגמא אפילו שיתוף בעובדת הADHD שלך לא תמיד נכון לשתף, צריך לבחון מי הצד השני עד כמה הוא יכול לקבל ולהכיל אותך.
  3. מתי תקשיב? – בדיאלוג דברנות יתר מקשה על קשב, כאשר אתה עסוק בשידור אתה לא פנוי לקלוט. קשה מאוד לקבל או להקשיב למסרים של בן השיח ובוודאי לא לקלוט רמזים עדינים שאינם מילוליים, מחוות גוף קטנות והבעות פנים.
  4. דחייה חברתית-אף אחד לא אוהב להיות בחברת אנשים שעסוקים רק בשידור של המסרים שלהם ולא מאפשרים לאחרים להביע את עמדתם ולהשתתף בשיחה הדדית.

אם כך מה למדנו?

  • מודעות לנטייה האם היא מתקיימת? בררו את העובדה עם המקורבים אליכם – אלה שיסכימו לומר לכם את האמת.
  • צפו באנשים אחרים על מנת לקלוט את הניואנסים הדקים שמתקיימים בשיחה מעבר למלל.
  • בחרו לכם אדם שאיתו תוכלו לנתח את ההתנהגויות וההבנה של מחוות הגוף והשפה החברתית.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.