תגיות:

, ,

לעיתים קרובות אני נתקל  בקושי של אנשים עם ADHD ביצירת מבנה.

דני העובד במשרה בכירה בתחום ההיטק מתקשה לטפל בכל הנושאים הקשורים לבית ולמשפחה מה שגרם למתחים עם בת הזוג.

טלי הנמצאת בחופשת לידה לא מצליחה לנהל סדר יום. הטיפול בתינוק ובבית ממלאים את היום. היא מרגישה שהימים מבובזבזים ומתוסכלת מכך.

יוסי השתחרר מהצבא לפני כשנה, למד קורס תכנות ומחפש עבודה. מוצא עצמו הולך לישון מאוחר, קם מאוחר ביום ולא מספיק לעשות הרבה.

יוסי, טלי ודני מבטאים קושי גדול של אנשים עם ADHD  ביצירת מבנה וסדר יום מסודר.

קושי דומה עולה גם אצל עצמאיים בעלי עסקים שהם הבוסים של עצמם וחייבים לייצור מבנה הנותן מענה להיבטים השונים של העסק. אם אינם מצליחים לייצור מבנה כזה העסק שלהם נמצא בסכנה קיומית.

לעיתים זה קורה כאשר נוצר יום חופש במפתיע או בסופי שבוע שחוסר תכנון וסדר יום יוצר תחושה של תסכול מכך שלא עשינו כלום כל היום(לא סותר את הצורך לפעמים במנוחה ורגיעה. אבל בצורה מתוכננת)

רובם מסתדרים איכשהוא במקום העבודה שם המסגרת יוצרת סדר, מחויבות כלפי הבוסים ויעדים ברורים יחסית לביצוע.

אבל במקומות שבהם אין מבנה ברור, אין סדר יום. אנשי הADHD מתקשים לייצור מבנה כזה שיאפשר להם להשיג את מטרותיהם.

בתהליך האימון אנו מטמיעים מודל לניהול זמן המשלב הרגלים יחד עם מבנה קבוע. מבנה אשר מאפשר להם להשיג הרבה יותר, גורם להם להרגיש הרבה יותר טוב עם עצמם ולצמצם מתחים עם בני הזוג.

אגב דווקא מבנה וסדר יום קבועים היוצרים תחושת סדר, שליטה ושלוות נפש מאפשרים מדי פעם גם לסטות ולפעול בספונטניות. מה שחוסר מבנה וסדר לא מאפשרים כי המתח שבחוסר המבנה ובתחושת חוסר השליטה גורם לאנשים להרגיש שהם לא יכולים לאפשר לעצמם לקחת פסק זמן כי הם " בטח מפספסים משהו חשוב" והם מרגישים שהם לא יכולים להרשות לעצמם להיות ספונטניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.