תגיות:

, ,

לפני כעשרים וחמש שנים הכרתי את אשתי אתי, באותם ימים עבדתי כרכז נוער במתנ"ס בירושלים, סדר היום שלי היה די עמוס ואת פגישותינו נהגתי לציין ביומן אישי – ארגונית שבו השתמשתי באותה תקופה. אתי שראתה זאת קצת "נעלבה" שאני זקוק ליומן כדי לזכור את פגישותינו ולא יכול לזכור דבר כה חשוב ללא אמצעי עזר. במבט לאחור אני מבין שכיון שהרגשתי שהזיכרון שלי לא מוצלח במיוחד הטמעתי באדיקות את ההרגל של לרשום ביומן כל דבר. מאז עברו הרבה שנים אבל לאחרונה מצאתי שרבים מהמתאמנים שלי אינם מצליחים להטמיע את נושא ניהול הזמן ביומן ומכאן באות השורות הבאות. ישנם שלושה עקרונות.

1.    יש לרשום כל משימה עתידית ביומן. הכוונה לכל פגישה, משימה שקשורה לעבודה ו/או לבית ואפילו לתחומים חברתיים. יש לעשות זאת באותו רגע שבו עולה הנושא. זה הבסיס להכל לעיתים אנחנו דוחים אומרים לעצמנו שנרשום אח"כ וזהו מוקש שמאפשר לזיכרון החלש לטווח קצר לפגוע בנו. חשוב מאד להשתמש באמצעי אחד של ניהול זמן, ולא לפזר את המידע במספר יומנים.

2.    יש לייצור הרגל של קריאת הכתוב ביומן( אגב היומן יכול להיות מכל סוג שהוא יומן שבועי רגיל, ארגונית, מחשב כף יד ותוכנת אאוטלוק במחשב הביתי) הכוונה בהרגל היא לדוגמא כל בוקר וערב, כל שעה, בין פגישות ומשימות. כמובן שאם לא נקרא מה כתוב ביומן לא נזכור מה אנחנו אמורים לעשות וזה לכאורה טריויאלי אבל חשוב מאד.

3.    ביצוע של כל מה שכתבנו– זה החלק הקשה ביותר אבל לא נגיע אליו אם לא נבצע את שני העקרונות הקודמים, ואיני מכיר דרך יעילה יותר להתנהלות מאשר לרשום לקרוא ולבצע. גם אם איננו מספיקים לבצע את מה שתכננו, עדיין יש לנו עוגן, נקודת ייחוס שממנה אפשר להתקדם, להעביר את המשימה ליום המחרת, לבצע אותה מאוחר יותר, מה שחשוב שאנו שולטים במשימות ובלוח הזמנים שלנו.

3 thoughts on “3 עקרונות פשוטים וחיוניים לניהול זמן ביומן אישי לADHD

  1. אני לא מסתובב עם יומן שבועי בכיס, ולכן אני אומר שכשאגיע ליומן ארשום….וזאת בעיה, ואם אני מתחיל לרשום כל דבר ביומן, אני מתחיל לפוצץ אותו בדברים חלקם חשובים יותר חלקם פחות ואח"כ לא יודע לעקוב אחריהם, אני רושם ביומן לא רק מטלות אלא גם סתם הערות שאח"כ אין לי מושג איפה כתבתי אותם במקרה הטוב, במקרה הרע אני שוכח מהם לגמרי, זה גם בעיה…..קיצור זה כישרון מולד לנהל יומן כמו שצריך

    1. שלום יובל, ראשית מומלץ להסתובב עם היומן כדי לא לסמוך על הזכרון כשתגיע ליומן ותרשום. לגבי לכתוב הכל ביומן, צריך לעשות חלוקה ביומן כדאי לרשום בעיקר משימות ופגישות. עדיף שהל יהיה ביומן כי אז ניתן לחפש ולמצוא לעומת אלטרנטיבות אחרות כמו פתקים או מחברות. מעבר לזה אני לא מסכים אתך שצריך כשרון מולד לנהל יומן, צריך לייצור הרגל, זה לוקח זמן אבל אם לא מתייאשים ולא מוותרים נשארים עם הרגל שעושה את החיים יותר קלים.

  2. […] השתמש ביומן. תרשום כל פעילות,  בדוק את היומן מדי כמה שעות ובצע את מה […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.