תגיות:

, ,

את העצות להלן אספתי מהקואוצ'רים שטיפלו בי ושפגשתי במהלך שנות לימודיי האקדמיים ועבודתי במקצועות הכתיבה והעריכה. סביר להניח שבעולם העסקים ובתחומים אחרים המצב שונה ויש לחפש כלים אחרים, אבל אני מאמין שחלק מהם בכל זאת משיקים לכולנו.
אילן גונן
דוקטורנט בבלשנות שמית, אוניברסיטת קיימברידג'
נטילת הכדור
* קודם כול, מניסיוני, עדיף לא לקחת ריטלין בשחרור מהיר/רגיל (4 שעות), אלא רק ריטלין בשחרור איטי או קונצרטה. תחילת ההשפעה וסיום ההשפעה בשחרור הרגיל הם מהירים וחדים מאוד, וקשים יותר להתמודדות.

* כדאי לאכול ארוחה לפני או עם לקיחת הכדור, במיוחד אם מדובר בריטלין ממש, אבל גם אם זו קונצרטה, ולהכין את עצמכם לסשן ארוך של לימודים/עבודה כשאתם לוקחים את הכדור. אנשים רבים סובלים מאובדן תיאבון במשך השפעת ריטלין (במיוחד בשחרור רגיל), מדלגים על ארוחות וכתוצאה מכך היעילות בעבודה יורדת (זו לא הדרך לעשות דיאטה!).

* חַשבו מראש מה משך ההשפעה (4, 8, או 12 שעות בדר"כ) והכניסו את טווח השעות הזה ליומן שלכם כאל זמן בו אתם עסוקים. חשוב להתייחס למשך ההשפעה של הכדור כאל מצב עבודה, כאילו אתם עוברים למקום עבודה שכללי ההתנהגות בו שונים, אפילו אם אתם בבית.

* בדרך כלל לכדור לוקח 30-45 דקות להתחיל להשפיע, ואותו משך זמן לפוג עם סיום השפעתו – שקללו גם את הזמן הזה בלוח הזמנים שלכם.

ה"כניסה" וה"יציאה" מהשפעת הכדור
* הגדירו לעצמכם שמשעת הלקיחה עד שעת חלוף ההשפעה אתם מחליפים זהות, לא פחות. יש 'אילן' ויש 'אילן-קונצרטה'.

* הגבירו מודעות להסתגלות ההדרגתית שלכם באותן 30-45 דקות שלוקח לכדור להתחיל להשפיע, ובאופן יזום עברו בהדרגה ממצב מנוחה או פיזור דעת למצב מסודר. זה זמן טוב לתכנן מה תעשו במשך סשן העבודה שלפניכם: אפשר להכין רשימה, להדליק את המחשב, לפתוח את התיקיות והקבצים הרלוונטיים, לסדר את השולחן לקראת העבודה. אם אתם זקוקים לריטלין/קונצרטה מרגע שאתם מגיעים למקום אחר, כמו כיתה, ספרייה או משרד, תוכלו לתכנן את נטילת הכדור 30-45 דקות לפני הגעתכם. אפשר גם לקחת את הכדור ואז לאכול ארוחת בוקר, למשל, ועד שתסיימו לאכול ולסדר אחריכם, הכדור יתחיל להשפיע.

* באופן דומה שימו לב מתי צפויה להתחיל הפגת ההשפעה. יש אנשים שה"כניסה" וה"יציאה" מההשפעה גורמות להם להיות עצבניים; אם אתם כאלה, שימו לב ואל תוציאו כעסים מיותרים על אחרים וזכרו שמדובר במעבר טכני. אפשר גם לשתף אנשים סביבכם שאתם כרגע קצת עצבניים ותדברו איתם עוד חצי שעה.

השפעת הכדור
* במשך השפעת הכדור רצוי לא לדבר בטלפון אם זה לא נדרש, אם אפשר לשים אותו על מצב שקט או הפניה ישירה של שיחות למשיבון, או אם חייבים לענות להקפיד לומר מיד (!) לכל (!) המתקשרים שאתם לא יכולים לדבר עד שעת סיום הסשן שלכם.

* מה שקורה עם מופרעי קשב זה שתוך כדי גדילה פיתחנו מצד אחד יכולת נהדרת להתמודד עם קשב מפוצל ולדעת לעשות כמה דברים במקביל, ומצד שני יש לנו יכולת טבעית לקחת הפסקה כשצריך ולנתק את עצמנו מקשב ממושך.
זאת להבדיל מאנשים (ומהתרשמותי במיוחד גברים, אבל כמובן לא רק) בלי הפרעת קשב, שפחות מסוגלים להתמודד עם קשב מפוצל וצריכים ללמוד איך לפצל קשב כשהם מגיעים למקום עבודה או למצב בחיים שדורש את זה. מצד שני, הם לומדים כבר בגיל צעיר (בגן ובבית הספר היסודי) להיות קשובים באופן ממושך ולקחת הפסקות.

* כשאנחנו לוקחים ריטלין, פתאום ממש – תוך חצי שעה עם כניסת ההשפעה של הכדור, נשמטת הקרקע מתחת לחלק הזה באישיות שלנו שנקרא 'הפרעת קשב וריכוז', ואנחנו הופכים להיות אנשים ללא הפרעת קשב. כדי להתמודד טוב עם המעבר אל הצד החדש שבחרנו לאישיות שלנו, 'הצד שלנו על קונצרטה', אנחנו נדרשים להכיר את עצמנו מחדש. צריך ללמוד מה זה אומר להתרכז רק בגורם אחד: לדעת לסנן גירויים כך שנבחר את הגירוי הנכון להתרכז בו, כי אפשר להרשות לעצמנו להתרכז רק באחד, ואם נבחר את הגירוי הלא נכון – ניתקע איתו. למשל, אם חבר מתקשר, נמצא את עצמנו מדברים איתו שעות ונתקשה להתנתק מהשיחה.

* בנוסף, כדי לא להיתקע בריכוז של שעה בדבר שולי, חשוב ללמוד לקחת הפסקות וכן ללמוד להקפיץ לעצמנו תזכורת שתשאל אותנו אם זה הדבר הכי חשוב לעשות עכשיו. כשאנחנו במצבנו הרגיל, ללא ריטלין, הפרעת הקשב והריכוז שלנו יודעת לעשות זאת בשבילנו: לאחר מספר דקות לא רב, הריכוז שלנו ינדוד מאובייקט אחד לאובייקט אחר. אך כשאנחנו תחת השפעת ריטלין, היכולת הטבעית הזו שלנו מתבטלת וצריך ללמוד 'להעיר את המודעות' שלנו כל 20 דקות, זו טכניקה שניתן ללמוד, או למצוא שיטה שתעשה את זה בשבילנו, כמו שעון עצר שמכוון קבוע לעשרים דקות.

* השלב הבא הוא למצוא מה משך הריכוז הטוב שלנו (אישית, לכל אחד מאיתנו) ומה משך ההפסקה הקצר ביותר הנדרש לנו כדי שנוכל לחזור לסשן ריכוז יעיל נוסף. שמעתי מיועצים שונים שריכוז טוב למופרעי קשב ללא ריטלין הוא 20 דקות ו-5 דקות הפסקה, או עם ריטלין 40 דקות + 10 דקות הפסקה, במחזוריות כל משך שעות העבודה שהגדרנו לעצמנו.

ונקודה אופטימית לסיום. לא נכנסתי כאן לדיון בעד או נגד ריטלין. כשאובחנה אצלי הפרעת הקשב והריכוז והומלץ לי לקחת ריטלין, הבעתי התנגדות להסתייעות בתרופה. הקואוצ'רית הראשונה שטיפלה בי נתנה לי את אחת העצות הטובות ביותר שקיבלתי בחיים בכלל: "ריטלין הוא סולם; אם הוא עוזר, למה לא להשתמש בו?".
כמובן שלשאלה הזו ניתן להעלות את הטענה שלקיחה קבועה או ממושכת מאוד של ריטלין יכולה להזיק, ושלמעשה אנחנו עדיין לא יודעים את ההשפעה השלילית המלאה. אז לנקודה האופטימית שלי: מה שלמדתי לעומק מעצתה של אותה קואוצ'רית, הוא שהסולם של הריטלין מאפשר לנו לעלות לקומה הבאה הבלתי נגישה, וללמד את עצמנו בהדרגה איך לעלות בלעדיו. תוך כדי הקפדה ללמוד באילו אופנים קונצרטה עזרה לי, שיפרתי את ההתמודדות שלי עם קשיי הלמידה ופיתחתי מיומנויות למידה ומיומנויות חיים אחרות – כמו סבלנות ואמונה ביכולות שלי שמונעות ממני להתייאש מהר, סובלנות לחלקים שונים בי שאני צריך להקשיב להם ולא לשפוט את עצמי יותר מדי בחומרה. הכלים האלה שפיתחתי איפשרו לי בסופו של דבר לא להזדקק לריטלין כלל.

43 thoughts on “עצות בסיסיות למשתמש בריטלין/קונצרטה/ אילן גונן

 1. העצות הבסיסיות למשתמש בריטלין הם להפסיק מיד !
  – הריטלין הוא פתרון לרגע ונזק לנצח לעצבים במוח על סמך מחקר.
  – תחליף מעולה בעל ערך מוסף בל ישוער הוא לספק אומגה 3.
  – דגים, כדור אומגה 3, שמן פשתן, זרעי פשתן יש לתחון בעת ההגשה וכו'.

  1. תפסיק לבלבל תמוח אדם חסר אחריות.
   ריטלין נמצא בשימוש כבר 50 שנה ואם בפרק זמן כזה לא מצליחים להצביע על נזקים ארוכי טווח אז כנראה שאין כאלה. אני לא יודע לאיזה מחקר אתה מתכוון אבל כנראה שאם תריץ מחקר תוכל לגלות גם שנשימת חמצן יכולה לגרום לסרטן.
   אני מדבר איתך על עובדות בשטח. יש אנשים וילדים שחייהם השתנו. הם מצליחים להיות חלק ממסגרות, להתקבל חברתית, להרגיש שייכים וחשובים. מפסיקים להעיר להם ולגעור בהם והם חווים שקט ומקובלות.

   אומגה 3 וכל מה שציינת לא מוכחים בשום מקום כמועילים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. יש הורים שניסו הכל ושום דבר לא עובד. לא אומגה לא אלפא ולא ביתא.

   המטאפורה עם הסולם המצויינת בכתבה היא פשוט מושלמת. זה עוזר, למה לא להשתמש?

  2. אתה אומר שטויות שאתה לא מבין בהם.
   דבר ראשון על כל מחקר שאומר שיש יש אלף שאומרים שאין.
   דבר שני ריטלין הוכח כסם שעוזר למרבית האוכלוסיה שלוקה ב adhd
   אומגה שלוש עוזרת לפתח את המוח במקרים מסוימים ובתנאים מסוימים על אנשים מסוימים, זה לא הפיתרון הגדול או התרופה הגדולה.
   דבר נוסף דברי המזון האלה, לפחות לי, לא עזרו. לא מבין על מה אתה מדבר,או איך אתה בכלל מעז להגיב פה בלי טיפת ידע מבוסס מדעית.
   ריטלין כמו כל תרופה בעל תוצאות טובות ותוצאות פחות טובות.
   לחלק יש יותר מזה ולחלק יותר מזה.
   מעבר לזה על מה אתה מבסס את הטענה האבסורדית שריטלין זה נזק עצבי?
   אני, אחרי שנים של לקיחת ריטלין,יכול עכשיו לחקות את הפעולה של הריטלין בצורה טבעית, כמו שהספר "המוח הגמיש" טוען, המוח יכול ללמוד ולהתפתח כשאתה נותן לו גירויים מלאכותיים, ואז הוא יודע להתאים את עצמו. הטענה האבסורדית שזה גורם לנזק עצבי הרי זו שטות, דרך הפעולה שלו, המתיל פנידט שהינו החומר הפעיל בריטלין מחקה את הפעולה של הפרשת דופמין(מוליך עצבי) בסוף הפעילות הוא מופרש מהמערכת ומפורק. אז בבקשה תעשה שיעורי בית לפני שאתה מפזר שטויות על נושאים שמחוץ לתחום הידע שלך, ועוד בצורה שיכולה לפגוע באנשים שכן צריכים את הטיפול הזה.

  3. אני מבינה שהדברים האלו יכולים לסייע לגוף ולמח אבל בהחלט ברור שזה נאמר מתוך חוסר ניסיון עם בעיית הקשב והריכוז. הפרעת קשב וריכוז היא הרבה הרבה יותר מחוסר ויטמינים בגוף. אלו אנרגיות בלתי נשלטות לקום ולעשות דברים אחרים כל כמה דקות. זה להקשיב למורה ותוך 5 דקות למצוא את עצמך בוהה בשיער של החברה שמולך ומתכננת לפרטיי פרטים את התספורת הבאה שתבקשי מהספר. זה חוסר יכולת לשבת בקולנוע בלי הפסקה באמצע. זה להיות אימפולסיבי. זה שאמא שלי לא מבינה למה כל הילדים בגן יושבים בחופש הגדול שעה ביום ופותרים חוברות עבודה וצביעה ורק הבת שלה לא. על אף הניסיונות. זה לקרוא שני משפטים בשעה וחצי כי את פשוט לא מצליחה לחשוב על מה שאת קוראת כי המח שלך מוצף בלפחות 10 מחשבות בו זמנית. ולא משנה באיזה תקופה את בחיים המח שלך תמיד יהיה מוצף ב10 מחשבות בו זמנית. אז כשאני צריכה ללמוד לפסיכומטרי כי אני רוצה לעסוק בחקר המח. כי אני מאמינה שעצם "היציאה מהקופסה הזאת" שאני חייה לפיה תוכל לעזור לאנשים חולים, אני צריכה לשבת 6 שעות ולשנן מילים בעברית באנגלית ולפתור בעיות מילוליות. ובלי ריטלין אני לא מצליחה. וניסיתי.

   1. כל הכבוד הילה התחברתי למה שרשמת אם כל הכאב שבדבר זה מה שיש אלה ונתונים ועם זה ננצחח!

 2. לגמרי לא מסכימה עם התגובה הגורפת שלך! ממש כל מקרה לגופו. ישנם אנשים.ילדים שהריטלין מציל אותם!

 3. מרגש!! מה שכתבת..בדיוק עומדת בצומת הזאת האם לעשות בו שימוש או לא אחרי שנים של התנגדות. תודה על נקודת מבטך.

 4. המון תודה! כתבה מצויינת ובמקום.

 5. יש לי שאלה די דחופה.. לקחתי לפני שעה וחצי לערך רטלין SR אבל אני לא מרגישה שום השפעה.. יש לי הפרעת קשב ואני מרגישה בדיוק כמו לפני לקיחת הרטלין אני שומעת כל דבר קטן כאילו הוא ממש לידי ולמרות שאני בחדר סגור לבד כדי למנוע הפרעות.. הייתי אצל נוירולוג והוא נתן לי רטלין SR ל-4 שעות וגם ל-8 שעות.. אין לי תופעות לוואי אך גם אין השפעה של הרטלין על הריכוז.. מה אפשר לעשות ומה רצוי? אשמח לתשובה בהקדם עד כמה שאפשר..

  1. ובנוסף זו הפעם הראשונה שאני לוקחת רטלין

  2. שלום נוי
   ראשית ברצוני לציין שאיני רופא ואני יכול להתייחס רק על בסיס ניסיון, א' ריטלין SR למיטב ידיעתי הוא רק ל8 שעות (אם כי השפעתו הישירה יכול להיות בין 6-8 שעות)
   ב מכיון שזאת הפעם הראשונה שאת לוקחת ריטלין לא הייתי קופץ למסקנות הייתי מנסה עוד פעם או פעמיים(כמובן אם אין תופעות לואי מלבד אובדן תיאבון)
   ג. אם עדיין זה לא משפיע צריך לבדוק בייעוץ עם הרופא הגדלת המינון
   ד, יכול להיות שאת שייכת למיעוט של כ20 אחוז שהריטלין לא מתאים להם ואז צריך לבדוק עם הרופא החלפת תרופה
   בהצךחה ראובן

   1. שלום ראובן, דבר ראשון תודה על תגובתך, היא עזרה לי מאוד.
    התייעצתי עם חברה שלוקחת רטלין כבר כמה שנים והיא הציעה לי לקחת LA 20 מ"ג, יש לי קופסא סגורה בבית של בת דודה שלי שלא מוכנה לקחת ואנחנו בערך באותו משקל, חשבתי כבר לנסות אך החלטתי קודם להפגש עם הנוירולוג.
    הוריי לא מבינים את המצב ולכן לא ממש עוזרים מלבד לסגור אותי בחדר ללמוד ולהתרכז למרות שזה בלתי אפשרי בשבילי לא משנה כמה אני משקיעה ומנסה. ניסיתי לקחת את שני סוגי הרטלין (ה-20 מ"ג ביום אחד וה-10 מ"ג ביום אחר) ולשניהם אין כל השפעה, לא חיובית ולא שלילית ונגמרו לי הדרכים.

    1. יש עוד כל מיני סוגי ריטלין וקונרצרטה שעושים את העבודה בצורה מושלמת ובלי יותר מידי תופעות לוואי נוראיות {לרוב חוסר תאבון קל וקושי להרדם} אל תתייאשי אני לא אומר שתנסי את כולם עד שמשו יתפוס אבל שיהיה לך בראש שיש כדורים שלא יעזרו בכלל ויש כדורים שמשפיעים בצורה שעוזרת כל כך לאלה שיש להם בעיות ואני מעיד על כך. אצלי למשל הריטלין לא עזר יותר מידי להפך עשה לי תופעות לא טובות, עברתי לקונצרטה 16/32 מ"ג, גם לא עזר בתחילה אבל לא גרם לתופעות לוואי העלתי את המינון ל64 והכדור פשוט עובד בצורה נהדרת והתופעות לוואי דיי מינוריות, אין לך מה להתייאש, את צריכה להתאים את סוג הטיפול אלייך וזה לא סיפור יותר מידי מסובך. בהצלחה.

    2. SR יותר טוב ויותר זול!

 6. שלום אם לקחתי רטלין בבוקר וההפסקה הושפעה ואני לוקח עוד אחד יכול לקרות לי משו?

 7. האם מותר לחצות ריטלין sr של 20 מג לשתיים ולקחת חצי?

  1. פעם אמרו לי כל כדור שיש לו סימן באמצע אז יש אפשרות לשבור ל2 ומה שחלק ללא סימן -לא מומלץ… זו מה שאמרו לי בהצלחה

 8. אם אני לוקחת 4 כדורים של רטלין 10 זה כמו לקחת כדור אחד של רטלין 40?
  פשוט נגמר לי ה 40 ואני לא מוצאת זמן בקרוב ללכת להוציא מרשם ויש לי רטלין 10 בבית

  1. לא זה לא אותו דבר בדרך כלל הכדורים של 20-40 הם בעלי טווח ארוך יותר כמו LA וSR בין 6-8 שעות. לעומת זאת 4 כדורים של 10 מיליגרם ישפיעו חזק לארבע שעות ולא יותר.

 9. אני לוקחת ריטלין 40 מ"ג ואני לא בטוחה שהוא משפיע עליי ל-6-8 שעות
  אחרי 4 שעות קשה לי להתרכז בלימודים או לקרוא חומר איך אני יכולה לדעת אם אני עדיין תחת השפעה ?
  נ.ב אחרי שההשפעה פגה אני לא נהיית עצבנית אני חוזרת להיות אני

 10. שלום ,
  לקחתי היום שני כדורי קונצרטה בבת אחת של בתי בת ה13 .
  התרכזתי והצלחתי ללמוד מצוין. אך הייתה לי תופעת לוואי של יובש בפה.
  כמובן שהתאבון נעצר ולא יכלתי לאכול כלום כל היום אבל שתיתי מעל 20 כוסות מים .
  הפה שלי היה ממש ממש יבש והייתי ממש צמאה.
  האם כדאי להמשיך לקחת את הקונצרטה כשאני לומדת או לוותר?

 11. אני ממש מודה לך על העצות אבל יש לי שאלה , לקחתי קונצרטה וזה ממש עזר לי אבל בלילה לא הצלחתי להירדם , מתי ממולץ לקחת את הכדור ?

  1. שוב איני רופא אבל מכיוון שהשפעת הקונצרטה היא ל12 שעות צריך לוודא שההשפעה נגמרת בשעות הערב המוקדמות, יחד עם זאת ההשפעה שונה מאדם לאדם, ויייתכן שגם אם ההשפעב נגמרת בשעה 20:00 עדיין יהיה קושי להירדם.
   מצד שני אני מכיר אנשים שהקונצרטה לא מפריעה להם להירדם.

 12. היי, לבתי בת השמונה קשה לבלוע את הכדור של הקונצרטה. האם ניתן להמיס או לפרק?
  תודה

  1. שלום אמנם איני רופא אבל אני יודע שאסור להמיס או לפרק את הקונצרטה, הציפוי הוא זה שיוצר את השהיית ההשפעה ל12 שעות

 13. וואו זה ככ מדויק מה שכתבת!!!!! אני בת 17 ולוקחת ריטלין כבר כמה שנים
  תודה רבה עזרת לי מאוד להבין מה אני מרגישה כשאני לוקחת ריטלין

 14. בתי בת 14 התחילה לקחת רטלין 40, השאלה אם היא צריכה ללמוד אחרי בהס למבחן היא יכולה לקחת כדור בשעה 10:00 בבוקר שההשפעה תהיה יותר לכיון אחהצ? תודה

 15. היי,
  אני חושבת שיש לי הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות. כל החברות שלי אומרות לי כל הזמן שאני חייבת ריטלין ושאני היפרית ממש. קשה לי ממש במבחנים וקשה לי ללמוד אליהם.
  מה התסמינים להפרעה?

 16. חחח מחשבה של תמימות אומגה 3 טוב בלי קשר אך הוא לא יוצר ריכוז או וגורם להיעדר איפר אקטיביות הוא טוב כתוסף לא מזיק או אפילן עוזר לרטלין אך לבד אין השפעה לחיות בללה לנד לא משפר את קשב הריכוז לכאלה שיש להם היעדר קשב אז חברה חבל על הזמן יש אנשים שצריכים רטלין ויש שנרתעים או נרתעו כמוני אך איתו אני פתאום מצליח לשבת בגיל 32 מה שלא הצלחתי לעשות בעבר עובדה..

 17. אז אדון יהודה תמשיך לקחת אומגה 3 וזרעי פשתן אם זה עובד עלייך כנראה שאתה לא סובל מהפרעת קשב אז לא חבל על זרעי הפשתן או האומגה 3 שטובה לבריאות בלי קשר חבל למכור השליות שהאומגה 3 זה הרטלין החדש בולשיטט גם לא אחרי שבועיים של אומגה 3 עם רטלין מהיום הראשון רואים שינוי..

 18. אז אדון יהודה תמשיך לקחת אומגה 3 וזרעי פשתן אם זה עובד עלייך כנראה שאתה לא סובל מהפרעת קשב אז לא חבל על זרעי הפשתן או האומגה 3 שטובה לבריאות בלי קשר חבל למכור השליות שהאומגה 3 זה הרטלין החדש בולשיטט גם לא אחרי שבועיים של אומגה 3 עם רטלין מהיום הראשון רואים שינוי..

 19. מידע לציבור : ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז זכאים לתנאים סוציאלים ניתן להכנס ל
  https://www.facebook.com/www.jacobsoffice/photos/a.255116264843176.1073741828.229625227392280/255116034843199/?type=3&theater

 20. שלום,

  לאחר התייעצות עם רופא קיבלתי מרשם של קונסרטה 18 מ"ל. לקחתי אותו פעמיים בשני ימים שונים וזה לא השפיע עלי כלל. אפילו לא תופעות לוואי כמו חוסר תיאבון או קשיי הירדמות. למעשה, נרדמתי שעתיים אחרי שלקחתי את הכדור כי הייתי עייפה. האם הגיוני לקחת 2 כדורים במקום אחד או שיכול לקרות משהו קטסטרופלי?

  תודה מראש

  1. הירדמות מאפיינת מינון נמוך.. מנסיון, מומלץ לא לקחת אף כדור כפול אלא פשוט להרים מינון ולא באופן קיצוני כמובן, בהצלחה!

 21. אני לא יודעת על מה כל ההתנפלויות האלו.. הכתבה שלך ממש מרגיעה ומכניסה לפרופורציות, כמובן שכל מבנה לגופו. בתיכון ריטלין היה עושה לי בעיות דכאון והפסקתי מיד וכיום לאחר 5 שנים אני מצליחה להבין אילו הישגים אני יכולה להשיג איתו ולומדת איך להשיג אותם בלעדיו עם הזמן. תודה רבה על התובנות.. מקווה שנחיה בעולם שלא צריך להיות תלויים בו בכימיקלים שונים.

 22. רציתי לדעת למה אחרי ההשפעת הריטלין נהיה דיכאון זה תגובה נורמאלית

  1. שלום ליז
   ראשית אני רוצה לציין שאני לא רופא. יחד עם זאת בהחלט שמעתי על דכאון כתופעת לוואי מוכרת לריטלין.
   השאלה אם גם לילד יהיה דכאון כי לא תמיד חייב להיות דכאון, אם כי בדרך כלל יש רגרסיה התנהגותית בסוף השפעת הריטלין.
   לדעתי יכול להיות שבקונצרטה(ריטלין לטווח ארוך) יש נפילת השפעה מתונה בסיומו ואז אולי תופעות הלוואי חלשות יותר באופן כללי וכך גם הדכאון.
   בכל מקרה ממליץ להתייעץ עם רופא

 23. שלום,
  אני לוקחת בערך 4-5 פעמים בשבוע קונצרטה 57
  האם באיזשהו שלב ההשפעה תפסיק לעבוד עליי?

  1. לא ידוע לי על הפסקת השפעה לעיתים יש צורך בשינוי מינון הגדלה או הקטנה.

   1. נכון. אבל אני לוקחת 57 מיליגרם. יכול להיות שאצטרך להגדיל מינון?

 24. האם מותר לחמם רטלין אי אל, לשים בטוסט לדוגמא? בביצה?

  1. שלום לא שמעתי על אפשרות כזאת הייתי מתייעץ עם רופא לא עושה שום דבר לפני התייעצות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.