Posted on

6 דרכים לשיפור המוח פרק ראשון

במאמר של הלן תומסון מתוך מגזין ניו סיינטס היא מתיחסת ל6 דרכים בחלקן מפתיעות לשיפור תפקודי המוח

המוח שלנו מתאים עצמו ללא הרף למידע מהעולם הסובב אותנו. עם זאת, עושה רושם שמספר פעילויות אפקטיביות יותר מאחרות. בשנים האחרונות בדקו החוקרים כיצד גורמים חיצוניים כמו מוסיקה ועד מדיטציה משפיעים לחיזוק תפקודי המוח.

מוסיקה אחד האמצעים המבטיחים ביותר הוא המוסיקה.לימוד הפעלת כלי נגינה גורם  לשינויים דרמטיים במוח לא רק בשיפור כישורי נגינה, אלא גם יכולות קוגניטיביות, כולל דיבור, שפה, זיכרון, תשומת לב, אינטיליגנציה ואפילו אמפתיה. כדאי לנקות את חצוצרה שלי ולחזור להתאמן.

הכשרה מוזיקלית, במיוחד בגיל צעיר, משפיעה באופן משמעותי על מבנה המוח שלך. למשל, אחרי 15 חודשים של שיעורי פסנתר, אצל הילדים שהתאמנו היו אזורים יותר מפותחים של שפה ומוטוריקה לעומת עמיתיהם שלא התאמנו. אזורים אלה של המוח פעילים מאוד בעת הפעלת כלי  נגינה( מגזין נוירוסיינס p 29, vol 3019 ).

למוסיקאים מקצועיים יש כמות מוגדלת של החומר האפור המוביל מידע סביב המוח, באזורים העוסקים בשליטה מוטורית, ותהליכי עיבוד שפתיים וויזואליים. ועיבוד התפישה המרחבית ( מגזין נוירוסיינס vol 23, p 9240 ).

השאלה האם מוסיקה יכולה להשפיע מעבר לתחומים שלה ולשפר תחומים קוגניטיביים אחרים?. התשובה הטנטיבית היא כן, במבחנים שנעשו לאנשים מאומנים מוסיקלית הם הפגינו ביצועים טובים יותר במבחנים של זכרון שמיעתי ומיקוד שמיעתי. לילדים המתאמנים במוסיקה יש אוצר מילים גדול יותר ויכולת קריאה גבוהה יותר מאלו שלא עוסקים במוסיקה.יש אפילו מספר עדויות שחינוך מוסיקלי מוקדם מגדיל את האיי קיו     .(Psychological Science, vol 15, p 511).

פטריק רג'רט חוקר גרמני וחבריוהגיעו לרעיון מדוע זה כך. הם מצאו שפסנתרנים מקצועייםהיו טובים בהרבה מאלו שאינם מוסיקאים במבחן סטנדרטי של ראייה מרחבית וחדות- היכולת להבדיל בין שתי נקודות קרובות. ומה שחשוב יותר הם השתפרו מהר יותר בעקבות אימון. (European Journal of Neuroscience, vol 19, p 473)

ממצאים אלו שהמוחות של מוסיקאים מאומנים הם פלסטיים יותר, אומר רג'רט מציאים שלימוד כלי נגינה ישפר את יכולתך ללמוד מיומנויות אחרות.

זה יכול להתרחב גם לשפה. מוסיקאים מיומנים יהיו טובים יותר גם בקליטת שפה חדשה.וזה לא הכל , אימון מוסיקלי הראה שיפור באמפטיה בגלל שהוא "פיין טיונינג" את יכולתך לזהות רגשות המובעים בשיחה  (Annals of the New York Academy of Sciences, vol 1169, p 209).

מחקרים רבים נעשו בילדיהם של מוסיקאים מקצועיים אשר התחילו להתאמן בגילאים צעירים מאד. מוחות מתפתחים ידועים כיותר גמישים מאלו המבוגרים לגבי מוסיקה.נראה שיש תקופה רגישה יותר סביב גיל 7 . השאלה האם אימון מוסיקלי ישפיע גם עלי כמבוגר? "אלו המתחילים אימון מוקדם בחייהם יראו שיפור גדול יותר" אומרת דנה סטרייט, העובדת בתחום קונגניציה ומוסיקה באוניברסיטה נורתווסטרן באונסטון אילינויס. "אבל  כל הסימנים מצביעים  על  כך שהכשרה מוזיקלית היא בעלת עוצמה בכל שלב  בחיים "

Posted on

היזם והמנהל עם ADHD ותפקידי הניהול על פי אדיג’ס

לפני שנים  רבות נתקלתי בתורתו של ד"ר יצחק אדיג'ס ישראלי יליד יוגוסלביה.  אדיג'ס שירת בצה"ל, למד לתואר ראשון וב־1963 היגר לארה"ב. את לימודי הדוקטורט במינהל עסקים עשה באוניברסיטת קולומביה, אחר כך לימד ב־UCLA וב־1982 הקים את מכון אדיג'ס לייעוץ ארגוני. כיום מתגורר בסנטה ברברה בקליפורניה, ומשם מפיץ את תורתו. בין לבין הוא משמש כיועץ לממשלות (שבדיה, יוון, ברזיל) ולתאגידים (וולוו, אפלייד מטריאלס, בנק אוף אמריקה, דומינו'ס פיצה וקוקה קולה).

להמשך קריאה לחץ על קישור זה