Posted on

יזמים צעירים

יזמים צעירים

העיסוק בנושא היזמים עם ADHD  לקח אותי למקומות שונים. אחד מהם הוא מערכת החינוך והתייחסותה או חוסר התייחסותה לאופיים המיוחד של הילדים והנערים עם הפרעת הקשב.

ברור מהשיחות עם היזמים שהמאפיינים של יזמות הכוללים אנרגיה גבוהה, התלהבות, כריזמה, מסירות גדולה, ויצירתיות שהביאו אותם להצלחה כיזמים בבגרותם, היו שם כבר בילדות.

למערכת החינוך ניתנת האפשרות להסתכל על אותם ילדים, לזהות את תחומי העניין והחוזק שלהם ולאפשר להם להתבטא באותם תחומים. גישה זאת גם עולה מהספר המצוין של בוב ברוקס "זרעים של הערכה עצמית" שקורא לתחום ההצלחה" אי ירוק". באותם מקרים מעטים שבהם המערכת מתנהגת אחרת גם בית הספר וגם התלמידים יוצאים נשכרים.

ואני אתן שתי דוגמאות:

יוסי ילד מוכשר מאד ונמרץ מאד עסק מגיל צעיר במוסיקה, בית הספר היסודי שבו למד חיבר אותו להרכב מוסיקלי שניגן בכל אירועי בית הספר בחגים, ובמסיבות. יוסי  גדל כנער עם הערכה עצמית גבוהה במידה רבה בזכות המקום שקיבל בבית הספר היסודי, הוא המשיך לנגן גם בתיכון ועד היום הוא מנגן בהרכב מוסיקלי.

אורן התחבר בגיל צעיר לתחום האלקטרוניקה, הוא ניצח בתחרות בבית הספר היסודי, בתיכון השתלב במגמת אלקטרוניקה, השתתף ביחד עם צוות מבית ספרו בתחרות רובוטים, זכה במקום שני, בעקבותיו נסע לתחרות בינלאומית בארצות הברית, למד לעתודה והתגייס לצבא לתחום שלמד. אין ספק שההזדמנויות שניתנו לו במערכת החינוך ובעיקר בתיכון אפשרו לו להביא לידי ביטוי את היצירתיות, האנרגטיות וההתלהבות. חוויות אלו יהוו את הבסיס להצלחתו בעתיד.

חוויות ההצלחה האלו גם יחזקו את המוטיבציה ללימודים עצמם כפי שקרה עם אורן ויוסי.

ישנן עוד דוגמאות רבות, כמובן שמערכת החינוך יכולה לעשות הרבה יותר, לאפשר לאותם ילדים למצוא את מקומם ולאפשר להם חוויות חיוביות יותר מהלימודים שבדרך כלל אינם תחום חוזק ואולי אף לחזק את המוטיבציה ללימודים כאמור.

חשוב לציין שגם להורים יש תפקיד חשוב, הם צריכים לעזור לילד לגלות את תחום החוזק שלו, לפתח אותו ולהפוך אותו לגרעין של עוצמה שייתן לו בסיס להצלחה בבגרות.

Posted on

יזמים מלידה הכתבה על אלו שלא הופיעו בגלובס


באופן טבעי הכתבה בגלובס עסקה ביזמים מצליחים יחסית,  חלקם מפורסמים, שהיה קל יותר לקבל את הסכמתם לפרסום.בכתבה לא התפרסמו יזמים בעלי ADHD  שנכשלו, שהעסק שלהם נסגר או שממשיך אבל מקרטע. כדאי לציין מה המאפיינים של אלו שמתקשים להרים את הראש מעל המים.

זהו פרופיל  המבוסס  על היכרות רבת שנים עם יזמים ועם ADHD  .

הם התקשו מאד בבית הספר, החזיקו בקושי מעמד, רובם לא סיימו עם בגרות מלאה או אפילו חלקית, חלקם נשרו מבית הספר כבר בחטיבת הביניים או שנשארו רשומים אבל "לא מצאו זמן להופיע" לבית הספר. אלו מהם שהגיעו ללימודים באוניברסיטה התקשו מאד, חלקם הגדול משכו את הלימודים מעבר ל3 שנים וחלק גדול אחר לא סיימו את לימודיהם, נשארו להם קורסים בודדים.

סוג אחד של יזמי ADHD הם יזמים סדרתיים- יזמים מלידה כפי שנוסחה היטב הכותרת של הכתבה בגלובס, כבר בגיל צעיר התחילו ביזמות מכרו  משקה קר ברחוב, שטפו מכוניות , עשו DJ במסיבות ימי הולדת של ילדים קטנים. תוך כדי הצבא המשיכו במגבלות הזמן, תיקון מחשבים, ארגון מסיבות, עבודה בסופי שבוע ועוד.

בהמשך הם עלו לליגה של המבוגרים אבל שם הסתבכו, לא היתה להם סבלנות להתעסק עם חשבוניות, לעשות טלפונים ולשווק, תכנית עסקית הס מלהזכיר.

חלקם כבר היו בדרך להצלחה, ההצלחה היתה מעבר לסיבוב אבל נמאס להם המאבק היומיומי הסיזיפי והם הרימו ידיים דקה לפני ההצלחה.

הסוג השני של יזמי ADHD  התמחו בתחום כלשהו טכנאי מזגנים, מכונאי רכב, עורך וידאו. מהר מאד הבינו שהם לא בנויים לעבוד תחת בוס, הם החליטו להקים עסק בתחום.

אבל לא לקחו בחשבון שניהול עסק הוא מקצוע בפני עצמו, תחום ידע הכולל היבטים של ניהול כספי, שיווק, מכירות, תכנון לטווח קצר וארוך, ייצור וקשרי לקוחות.

הם מסתבכים בהתחייבויות שלא מצליחים לעמוד בהן, נכנסים לעימותים מיותרים עם לקוחות וספקים, תזרים המזומנים בכלל לא קיים ובסופו של דבר הם מוצאים את עצמם נאלצים לסגור את העסק.

תפקודי הניהול הלוקים מקרינים באופו ברור על תפקודי ניהול העסק.

חשוב לציין שיש גם הרבה יזמים מצליחים שלא אוהבים לדבר על הADHD  שלהם, לא אוהבים לפרסם, זה עלול להבריח לקוחות או שותפים אסטרטגיים, הם מעדיפים לא "לצאת מהארון" . הם מצליחים כי הADHD שלהם חלש מאד והם מוכשרים ברמות גבוהות, הם מצליחים כי מצאו שותף שמשלים אותם(או שבת זוגם עושה זאת), הם הגיעו לרמות גבוהות שמאפשרות להם להעסיק עוזרים ומזכירות שיעזרו להם לעשות סדר בניהול.

הם מאד מודעים לעצמם ונעזרים גם באימון, בטיפול תרופתי או או בדרכי סיוע אחרות.

 

 

Posted on

יזמים מלידה

בסוף השבוע האחרון הגיע לשיאו תהליך של מספר חודשים שבו עסקתי בהעלאת נושא היזמים עם ADHD לסדר היום הציבורי. ביום חמישי התפרסמה כתבה רחבה בנושא במגזין G של העיתון גלובס. שכותרתה יזמים מלידה

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000672185


כמה מילים מהזווית שלי

במהלך שלושת  החודשים האחרונים ערכתי   סקר אינטרנטי בשיתוף מט"י נתניה, עיתון גלובס, תכנית הרדיו ציפורי לילה מאמנות  של אריה מליניאק והאתר שלי    ADHDSUCCESS. מטרת הסקר לבדוק על בסיס מדגם מייצג  של יזמים  מה אחוז היזמים עם בעיות של קשב וריכוז. על פי תוצאות הסקר[1] נימצא כי 54% מהמשיבים הם בעלי הפרעת קשב וריכוז ברמות אלו ואחרות. בארץ קיימים כ- 450,000 עסקים קטנים, קרוב למחציתם כנראה מנוהלים על ידי יזמים בעלי הפרעת קשב ADHD.

ידוע לנו שכ- 50% מהעסקים נסגרים במהלך השנתיים הראשונות לקיומם,    ברור שחלקם מנוהלים על ידי בעלי הפרעת קשב וריכוז.

הפרעת קשב משפיעה בין השאר על יכולת ארגונית, ניהול זמן, קבלת החלטות, וניהול כספים. כל אלו הם מאבני היסוד של ניהול עסק לאורך זמן.

סקר יזמים עם ADHD

מטרת הסקר: בדיקה מה היקף היזמים/עצמאיים עם ADHD  מתוך כלל היזמים בישראל. היקף המבוגרים עם  ADHD  כ6- 7 אחוז מכלל האוכלוסייה.

תיאור הסקר: הסקר נבנה באמצעות גוגל דוקס, על פי שאלון Adult Self Report Scale VI.I – (ASRS-VI.I אשר פותח ע"י ארגון הבריאות העולמי.

הסקר הופץ באמצעות אתר אינטרנט של מט"י נתניה, אתר האינטרנט של עיתון גלובס תכנית ציפורי לילה מאמנות של אריה מליניאק בגלי צה"ל והאתר של ראובן סדן ADHDSUCCESS   .

מימצאים: השתתפו בסקר 150 איש מתוכם 100 יזמים נמצא כי נימצא כי ל54%  קימת אינדיקציה משמעותית להיותם בעלי לקות של הפרעת קשב.

סיכום וניתוח התוצאות

תוצאות הסקר מדהימות בעוצמתן למרות שמלכתחילה שיערתי שאחוז היזמים גבוה, לכן אף ביצעתי את הסקר, עדיין העוצמה היא מדהימה בהיקפה ומעוררת מחשבה.

השערות והסברים לתופעה של ריבוי היזמים עם ADHD.

1.חלק מן האנשים הלוקים ב קשב וריכוז הם בעלי היפראקטיביות ועל כן עתירי אנרגיה ההתלהבות ויצירתיות אלו הם חומרי הגלם המניעים ליזמות אישית באופן כללי וליזמות עסקית בפרט.

2. אנשים בעלי קושי בקשב וריכוז לעיתים אינם מצליחים להשתלב בארגונים עם סדר יום שגרתי ושמרני ועמידה בלוח זמנים מקובל וקבלת מרות. וסמכות.

3. הנטייה לפעול באימפולסיביות מחד יש בה היבטים חיוביים שכן יזמים אלו בעלי יכולת תעוזה אך מאידך תהליכי קבלת ההחלטות מתקיימים   בלי לשקול את התוצאות עד הסוף. החלטות אלו לעיתים מובילות להפסדים ולסגירת עסקים.

התוצאות שעלו בסקר נותנות חומר רב למחשבה ובוודאי קוראות לפעולה לכל מי שעוסק ביזמות. אם זה במערכות ציבוריות ואם זה מאמנים ויועצים עסקיים.


[1] תוצאות הסקר התפרסמו בכתבת המוסף של גלובס בתאריך 11.8.2011 בכתבה של רנן נצר

Posted on

התראיינתי למגזין גלובס הפרסום ביום ה' הבא

כתבה בנושא יזמים עם ADHD תתפרסם במגזין סוף השבוע של גלובס שיוצא ביום ה' הבא 11/8. העתונאית רנן נצר ראיינה  אותי בעקבות הסקר שערכנו בנושא יזמות עם ADHD, כמו כן ראיינה מספר יזמים.

לפני 5 חודשים התחלתי בתהליך של בניית והרצת סקר יזמים עם ADHD, בבניית הסקר נעזרתי בחברת ינסן סילג שאישרה לי להשתמש בתרגום שערכה לשאלון Adult Self Report Scale VI.I )– (ASRS-VI.I אשר פותח בשיתוף ארגון הבריאות העולמי. בניר אנקורי שעזר לי להעלות את הסקר לגוגל דוקס . בהמשך סייעו לי צביקה רובינשטיין מנכ"ל מט"י נתניה שהעלה את הסקר באתר המט"י, אריה מליניאק שחשב ביחד אתי על הרעיון וקידם את הסקר בתכנית ציפורי לילה מאמנות, ועיתון גלובס שפרסם את השאלון באתר האינטרנט שלו.לכל אלו אני רוצה להודות על שיתוף הפעולה.