Posted on

חיים והורות משמעותיים גירסת הADHD פרק1

במהלך השנים אחת התובנות  אליהן הגעתי כהורה לילדים עם ADHD, היתה שהורות לילד עם ADHD מחיבת למידה, התארגנות והתייחסות מאד רצינית. שום דבר לא בא בקלות, שום דבר אינו מובן מאליו, אין הפוגות,  אי אפשר "לשחרר רסן" חייבים להיות כל הזמן עם היד על הדופק. חיים בדריכות והתבוננות  תוך שליטה בכל רבדי החיים:  בבית ספר, בבית, החברים, בתנועה ובחוגים.

אני רוצה לשתף אתכם בסיפור הבא.

לפני 8 שנים בהיותי מנכ"ל "עמותת ביחד", קיימנו סדרת הרצאות להורים ברעננה, במסגרת הסדרה התקיימה הרצאה של  הפסיכולוג אריה טבעון בנושא הסמכות השלימה, הרצאה מרתקת ובנושא חשוב. הגיעו להרצאה לפי זכרוני כ60 הורים האולם היה מלא, אנשים הקשיבו קשב רב ולא עזבו את האולם במשך קרוב לשעתיים שנמשכה ההרצאה.

חודשיים לאחר מכן הוזמן אריה טבעון להרצות בפני הורים בחטיבת הביניים בקדימה, ההרצאה באותו נושא בדיוק. בתחילת ההרצאה היו באולם כ120 הורים  לאחר שעה נותרו פחות מארבעים.

המסקנה  שלי מאותו אירוע היתה שההורים לילדי הADHD מחויבים ללמוד, להבין ולקבל כלים כדי לשפר את הורותם ללא הרף על מנת להיות הורים אפקטיביים ובעיקר כדי לעזור לילדם. אצל ההורים האחרים (בהכללה גסה )ההורות עוברת בקלות יחסית, הם פחות מחויבים ללמידה והכרות עם הלקות שמשנה את החיים ומכאן ההבדלים בין שתי הקבוצות. כאשר ילד עם ADHD מתפתח ומצליח הסיפוק והגאווה של ההורים הינם בעוצמה גדולה יותר. מכיוון שההצלחה לא מובנת מאליו וכהורים לילד עם ADHD אנחנו יודעים שקיימות אופציות אחרות.

לאחרונה הוספתי נדבך למחשבה הזאת. גם מבוגרים עם ADHD המעוניינים להתפתח ולהצליח נדרשים לעבור תהליכים טיפוליים ואימוניים, יש הכרח  לעבור תהליכים המעלים את מודעותם לעצמם, כדי לשפר את תפקודם ואת ביצועיהם. בנוסף מכיוון שמבוגרים עם ADHD חייבים ריגושים כדי לפעול טוב יותר, נמצא אותם במקרים רבים יוזמים עסקים כדי לממש חלומות, או מעורבים ביזמות חברתית כי הם מאד מחויבים לאידיאולוגיות, לרעיונות גדולים,( לעיתים רבות נמצא אותם גם בכלא).  מבוגרים עם ADHD חיים על המסלול המהיר, המאתגר, המדליק על כל המשתמע מכך.

 0

Posted on

סיום קורס ראשון של יזמים עם ADHD

סיום קורס ראשון של יזמים עם ADHD

ביום ה'  הקרוב 6 בספטמבר מסתיים קורס ראשון של יזמים עם ADHD.

לפני שנה וארבעה חודשים התחלתי תהליך להעלאת המודעות וההתייחסות ליזמים עם ADHD בישראל.

התהליך החל עם סקר שפורסם באמצעי תקשורת שונים. ממצאי הסקר העלו שלמעלה מ50 אחוז מהיזמים בישראל הינם בעלי הפרעת קשב וריכוז ADHD.

בעקבות הסקר התפרסמה בגלובס כתבה מקיפה כולל ראיונות עם 5 יזמים בעלי ADHD ששיתפו פעולה וחשפו את סודות ההצלחה היזמית שלהם. וסיפרו על הקשיים והיתרונות  הכרוכים בלהיות יזם עם ADHD.

אבל הצעד החשוב ביותר  נוצר בשיתוף פעולה בין מטי נתניה, התמ"ת וביני.

בנינו תכנית ייחודית וראשונית של הכשרת יזמים עם ADHD הכוללת חלק אחד העוסק בהיבטים של הקמת וניהול עסק עצמאי והחלק השני עוסק בהעלאת המודעות למאפייני  הפרעת הקשב, השפעתם על היזמים והקניית כלים להתנהלות ברמה הארגונית והרגשית.

התכנית החלה בתחילת יוני וכאמור עומדת להסתיים ביום ה' הקרוב.

התהליך של העבודה עם הקבוצה היה מרגש, האווירה היתה מיוחדת מאד, אנשים הרגישו שהם נמצאים במקום שבו מבינים את הצרכים שלהם והם מקבלים מענה לרובם. מבנה התכנית אפשר  לכל אחד מהמשתתפים ללמוד על הפרעת הקשב והשפעתה על חייו והתנהלותו העסקית, להגיע לתובנות אישיות  ולאמץ דרכי פעולה חדשות ויעילות.

מבחינתי האישית זהו צעד חשוב וראשון של פיתוח  נושא היזמות וADHD. נושא שהינו בעל פוטנציאל גדול מאד, לאפשר לאלפי מבוגרים עם ADHD להגשים את חלומותיהם, בצורה מקצועית ותומכת.

בשבועות הבאים אביא גם את התובנות והמסקנות העולות מהניסיון המרתק הזה של קורס יזמים עם ADHD.