תגיות:

, ,

כאשר תחומי הכישורים החברתיים הנחוצים לחיזוק זוהו, יש לפנות למטפל או למאמן המבין כיצד ADHD משפיעה על כישורים חברתיים מומלץ. תרופות מועילות בדרך כלל בניהול של תסמיני ADHD; במקרים רבים, מנה אפקטיבית של תרופות תעניק למבוגר עם ADHD את היכולת להגביר את השליטה עצמית והריכוז ההכרחיים כדי לנצל את הכישורים החברתיים החדשים שנרכשו בזמן המתאים. עם זאת, תרופות בלבד בדרך כלל לא מספיקות כדי לעזור להשיג את הכישורים הדרושים.

הכשרת כישורים חברתיים לילדים ומתבגרים עם ADHD בדרך כלל כרוכה בהדרכה, הדגמה, משחק תפקידים ומשוב בסביבה בטוחה כגון קבוצת כישורים חברתיים המנוהל על ידי מטפל.

מבוגרים עם ADHD המבקשים לעבוד על הכישורים החברתיים שלהם צריכים לשקול את האלמנטים הבאים כאשר מחפשים התערבות אפקטיבית. חשוב לציין כי אסטרטגיות טיפול אלה הן הצעות המבוססות על פרקטיקה קלינית, ולא מחקר אמפירי.

ניתן לשפר באופן משמעותי את הידע במיומנויות חברתיות כאשר יש הבנה של כישורים חברתיים, כמו גם את האזורים הזקוקים לשיפור. קריאת ספרים כמו קשה להתיידד אתך של ריק לאבוי, או ADD מריטת עצבים ואחרים.

גישה – אנשים עם ADHD צריכים לאמץ גישה חיובית ולהיות פתוחים לצמיחה של הכישורים החברתיים שלהם. חשוב גם להיות פתוחים ולהעריך את המשוב הניתן על ידי אחרים.

מטרות – מבוגרים עם ADHD צריכים לבחור ולעבוד על מטרה אחת בכל פעם, על בסיס הערכה עצמית והערכות של אחרים. ההתמודדות עם תחום מיומנות אחד בכל פעם מאפשרת לאדם לשלוט בכל מיומנות לפני המעבר למשנהו.

האקו –  אלה הנאבקים בפיסות מידע חסרות עקב קשיים במהלך השיחה עשויים להפיק תועלת מפיתוח מערכת לבדיקה עם אחרים מה ששמעו. שמעתי אותך אומר את זה האם הבנתי נכון? האם יש עוד?  "או שאדם עם הפרעת קשב וריכוז יכול לבקש מאחרים לבדוק איתם לאחר שהוא מספק מידע חשוב". בבקשה תגיד לי. מה שמעת אותי אומר? בצורה זאת ניתן להימנע משגיאות חברתיות בשל חוסר תשומת לב.

התבוננות באחרים – מבוגרים עם ADHD יכולים ללמוד הרבה על ידי צפייה באחרים עושים את מה שהם צריכים ללמוד לעשות. הם אולי ירצו לנסות לבחור מודלים הן בעבודה והן בחייהם האישיים כדי לעזור להם לצמוח באזור זה. הטלוויזיה עשויה גם לספק מודלים לחיקוי. לעיתים קרובות אני ממליץ למתאמנים לבחור את החברים ה"מקובלים בקבוצה" ולעקוב אחרי התנהגותם.

משחק תפקידים – תרגול הכישורים להם הם זקוקים עם אחרים היא דרך טובה לאנשים עם ADHD לקבל משוב וכתוצאה מכך לשפר את כישוריהם החברתיים. זה יכול להיות גם עם מאמן או מטפל.

דמיון חזותי – ניתן להשתמש בהדמיה כדי לקבל תרגול נוסף ולשפר את היכולת להחיל את המיומנות מצבים אמיתיים. אלה הזקוקים לתרגול בכישורים חברתיים יכולים להחליט מה הם רוצים לעשות ולתרגל אותו במוחם, לדמיין את עצמם משתמשים במיומנות בסיטואציה שהם יהיו עם האנשים שהם באמת אמורים להיות באינטראקציה אתם. הם יכולים לחזור על זה כמה שיותר פעמים כדי ל"ללמוד יותר" את המיומנות. בדרך זו, הם יכולים להשיג ניסיון דומה לעולם ה"אמיתי", אשר יגדיל מאוד את הסבירות להצלחתם.

הנחיות –  מבוגרים עם ADHD יכולים להשתמש בהנחיות כדי להישאר מרוכזים על מטרות מיומנות חברתית מסוימת. ההנחיות יכולות להיות חזותיות (כרטיס אינדקס), מילולית (מישהו אומר להם להיות שקט), פיזית (שעון רוטט להגדיר כל 4 דקות להזכיר להם להיות שקט), או מחווה (מישהו מסמן סימון מסוכם מראש) כדי לעזור להם להזכיר להם לעבוד על הכישורים החברתיים שלהם.

להגדיל את התמורה החברתית על פי תורת החליפין החברתית, אנשים שומרים על מערכות יחסים בהתאם למידה בה הן עונות לצרכיהם. אנשים אינם בדיוק "רואי חשבון סוציאליים", אבל ברמה מסוימת, אנשים שוקלים את העלויות והתועלות של מערכות היחסים. אנשים רבים עם ADHD נחשבים כדורשי "תחזוקה גבוהה". לכן, מומלץ לראות מה הם יכולים להביא למערכות יחסים כדי לסייע באיזון המשוואה. חוקרים מצאו כי הדברים הבאים הם מאפיינים של אנשים נחמדים מאוד: כנה, מבין, נאמן, אמיתי, אמין, אינטליגנטי, מתחשב, מתחשב, חם, אדיב, ידידותי, שמח, לא אנוכי, בעל חוש הומור, אחראי, עליז, ואמין. פיתוח או שיפור כל מאפייני היכולת כגון צריך לעזור למעמד החברתי. למרות שADHD בהחלט מביא אתגרים ייחודיים ליחסים חברתיים, מידע ומשאבים זמינים כדי לעזור למבוגרים עם ADHD לשפר את כישוריהם החברתיים

One thought on “אסטרטגיות לטיפול בקשיים במיומנויות חברתיות אצל מבוגרים עם הפרעת קשב

  1. איזה יופי כל כך מדוייק ורלוונטי עבורי
    נשמתי רגע לרווחה כשקראתי את הקןשי החברתי של מבוגרים עם בעיות קשב. מסיימת קורס שהמבחן העיקרי בו הןא הכישורי הסוציאלים, וממש לא נושמת מרוב שאלות התלבטות וקושי. תודה רבה על המאמר!!! מרתק וכצוב בצורה בהירה ומובנת גם עבורינו (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.